Na start

Mamy XXI wiek. Czas, w którym ludźmi kierują ich własne potrzeby. Stale zabiegani staramy się wciąż osiągnąć postawione sobie cele. Po głębszym zastanowieniu dochodzimy do wniosku, że nikt już nie myśli o bliźnich i nie stara się pomóc innym. Jesteśmy w błędzie – pomoc jest często bezinteresowna…

Chcemy jedzenia, nie bomb!
W latach 80, w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w Cambridge, spotkali się ludzie, którzy myśleli inaczej od pozostałych. Obrali sobie prosty cel – pomagać ludziom. Co ciekawe, nie żądali niczego w zamian – pieniędzy, rozgłosu, ani sławy – oni po prostu chcieli pomóc drugiemu człowiekowi. Anarchistów i przeciwników działań zbrojnych połączyła prawdziwa chęć działania – „Food Not Bombs”. Nazwa „organizacji”, o ile można to tak nazwać, wzięła się od głównych założeń ruchu – chcieli oni pokazać, że zamiast prowadzenia bezsensownych walk i wojen można pomagać ludziom. Na każdym spotkaniu rozdawali oni, zupełnie za darmo, wegetariańskie posiłki dla osób bezdomnych i potrzebujących. Działają nadal. Aktualnie ruch działa w Ameryce Północnej oraz Europie – Polska również odznacza swoje miejsce na mapie tej pięknej działalności – o ruchu w naszym kraju poniżej.

„FNB” Polska, czyli „Jedzenie Zamiast Kłamstw”
Jak tylko „Jedzenie Zamiast Bomb” obiegło Europę – trafiło do Polski. Nasi rodacy podłapali pomysł i również zaczęli działać, z tą różnicą, iż nazwali swoją akcję „Jedzenie Zamiast Kłamstw” – chodzi tutaj o to, że członkowie przeciwstawiają się wszelkim oszustwom i kłamstwom, jakie serwują nam niektórzy politycy. Tak samo jak w Ameryce pomoc polega na serwowaniu darmowych posiłków dla ludzi, którzy tego potrzebują. W naszym kraju ruch rozprzestrzenił się w wielu miastach – Warszawa, Łódź, Gdańsk, Kraków, Poznań, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Gliwice, Toruń, Białystok oraz Katowice – wszędzie tam spotkamy członków „Jedzenia Zamiast Kłamstw”.

Główne założenia ideologiczne
Bardzo interesująca może okazać się informacja, że taki ruch ma jednak swego rodzaju kodeks. Oczywiście. Generalnym założeniem jest pomoc wszystkim osobom, które o tą pomoc poproszą – niezależnie od statusu materialnego, wyglądu, koloru skóry, czy Bóg raczy wiedzieć czego jeszcze. Poza tym, każdy może uczestniczyć w rozdawaniu żywności lub założyć swoją własną „komórkę”, która będzie mogła pomóc ludziom. Najpiękniejsze w tym ruchu jest chyba to, że jest to czysto anarchistyczna działalność o czysto anarchistycznych zasadach – każdy człowiek jest wolny i dlatego każdy może pomoc otrzymać i może pomóc. Jego członkowie sprzeciwiają się również komercjalizacji, wojnie oraz starają się nakłonić do przejścia na wegetarianizm, bo jak twierdzą na swoich stronach


„…dieta wegetariańska jest zdrowa, a w skali globalnej produkcja żywności wegetariańskiej jest bardziej ekonomiczna niż produkcja mięsa. Obszar o powierzchni 5 boisk futbolowych może wyżywić jedynie 2 ludzi jedzących mięso, ale za to aż 24 ludzi jedzących zboże lub soję…”.

Słowo na zakończenie
Nie oszukujmy się – Polska to biedny kraj. Mamy wiele osób bezrobotnych, wielu  bezdomnych. Bywa również tak, że często zarabiamy tak mało, że nie jesteśmy nic „włożyć do garnka”. W świecie, w którym jesteśmy zdani na siebie pojawia się alternatywa – akcja, do  której możemy się przyłączyć. Znaleźli się ludzie, na których możemy polegać w przypadku,  gdy nie mamy z nikąd ratunku. Jest to zdecydowanie piękna inicjatywa. Swoje ostatnie słowa  kieruję do ludzi, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej – karteczkę z informacją, kiedy będą rozdawane posiłki można otrzymać w ośrodkach „Caritas”. Kieruję również na stronę http://www.myspace.com/foodnotbombslodz oraz podaję kontakt mailowy (niestety – jest to  jedyny jaki udało mi się znaleźć) fnblodz@riseup.net. Pomyślcie sami, czy nie fajnie byłoby pomóc innym?

Pozdrawiam,
Konrad Bąbol

Reklamy

Informacje o fnblodz

Strona grupy FNB Łódź
Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s