Jedzenie zamiast bomb – lekcja oddolnej demokracji

Już od października rusza kolejna wrocławska edycja inicjatywy – Jedzenie Zamiast Bomb. Na podwórku przy Centrum Reanimacji Kultury przy ul. Jagiellończyka 10c/d we Wrocławiu rozbrzmiewać będzie odgłos krojonych warzyw, które znajdą swe miejsce w wielkim garze, z którego powstaną posiłki dla bezdomnych.

O tym, że wspólne gotowanie oraz głęboka wiara w ideały mogą pomóc najbardziej potrzebującym, przekonują sami bezdomni, licznie przybywając w niedzielne popołudnie, po ciepły, wegetariański posiłek.

Food Not Bombs

W dzisiejszych czasach, kwestia biedy i głodu pozostaje nadal problemem nierozwiązanym, z którym to borykają się, nawet najlepiej rozwinięte społeczeństwa. A wydawałoby się, że od lat 80. XX wieku, kiedy to z inicjatywy działaczy antywojennych w Ameryce rozpoczęto przygotowywanie i rozdawanie darmowych, wegetariańskich posiłków dla najbardziej potrzebujących, bezdomnych i bezrobotnych, wiele się zmieniło. Nic bardziej mylnego. Kwestia głodu wśród najbiedniejszych nadal pozostaje palącym problemem. Zainicjowana przez aktywistów z USA akcja pomocy dla bezdomnych rozprzestrzeniła się, zyskała popularność oraz stworzyła sieć grup, które regularnie do dziś dnia, nie tylko w Ameryce, ale i na obszarach innych państw, w tym również i w Polsce, pomagają w dożywianiu najbardziej potrzebującym. W Polsce FNB odbywa się m.in. w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Katowicach i od 12 już lat we Wrocławiu.Idea rodzi akcję

Jedzenie Zamiast Bomb nie jest zhierarchizowaną organizacją, z wyznaczonym odgórnie przywódcą oraz centrum koordynacyjnym. Jej działacze pracują na zasadzie wolontariatu, nie pobierając za swoje starania jakichkolwiek wynagrodzeń. Z trudnością doszukać się można powiązań wiążących FNB z jakąkolwiek partią polityczną, a tym bardziej religijną ideologią. Jedzenie Zamiast Bomb jest oddolną inicjatywą społeczną, stworzoną i podtrzymywaną przez młodych zapaleńców, którzy na krzywdę innych nie pozostają obojętni, a w której udział może wziąć każdy, kto tylko wyraża chęć i ochotę, kto nie liczy na zapłatę za swoje starania, a pragnie jedynie przyczynić się do pomocy potrzebującym, widzi w tym cel i spełnienie. Inicjatorom akcji przyświeca zasada otwartości. Jedzenie Zamiast Bomb może utworzyć każda grupa ludzi, która ma tylko na to ochotę, to samo dotyczy uczestnictwa w akcji, jak i tych osób, którzy potem przyjdą po ciepły, darmowy posiłek. To właśnie ta otwartość pomaga podtrzymywać pierwotną ideę samego pomysłu, pomaga wierzyć w jego bezinteresowność i społeczną przydatność. O charakterze akcji ciągle decydują jej wolontariusze.

Darmowe jedzenie

Godnym zauważenia wydaję się też sam proces zdobywania pożywienia, z którego następnie przygotowywane są posiłki. Warto zasygnalizować, że produkty, z których to przyrządza  się wegetariańskie dania dla najbardziej potrzebujących, zdobywane są głównie darmowymi środkami. Produkty bowiem nie są kupowane, najczęściej pochodzą z magazynów, okolicznych bazarów, piekarni, gdzie z różnych względów nie nadaje się one już do sprzedaży (krótki termin ważności, uszkodzenia uniemożliwiające ich sprzedaż, gorsza jakość, odpadki…). Z nabytych w ten oto sposób produktów zostają przyrządzone posiłki dla bezdomnych. We Wrocławiu żywność wykorzystywana przy akcji Food Not Bombs pochodzi głównie od rolników z targu przy ul. Obornickiej (warzywa) oraz hurtowni spożywczych (produkty trwałe: kasze, makarony…)

Nowy sezon

Od października tego roku w stolicy Dolnego Śląska znów rusza akcja Jedzenia Zamiast Bomb. I choć wrocławianie, zwłaszcza ci młodzi, chętnie uczestniczą w przygotowywaniu i organizacji rozdawania ciepłych posiłków, (które to odbywa się zawsze w niedzielę, ok. godziny 15.00 w Parku przy Placu Staszica.), to rąk do pracy nigdy za wiele. Uczestnicy akcji zapraszają do krojenia warzyw, które odbywa się w każdą sobotę na podwórku Centrum Reanimacji Kultury przy ul. Jagiellończyka, o godzinie 18.00. Przychodząc na teren CRK nie można zapomnieć o zabraniu czegoś do krojenia – nożu lub obieraczce oraz (co chyba najważniejsze) pozytywnym nastawieniu i przesłaniu towarzyszącemu całej inicjatywie. Akcja Jedzenie Zamiast Bomb poza wymiarem całkowicie praktycznym, jakim jest namacalne przyrządzanie posiłków, niesie za sobą także wymiar symboliczny. Uczy oddolnej demokracji oraz bezinteresownego działania w interesie wspólnoty.

Więcej informacji na temat Jedzenia Zamiast Bomb, uczestnictwa w samej akcji oraz organizacji własnej grupy można uzyskać na stronie Centrum Reanimacji Kultury przy ul. Jagiellończyka 10c/d we Wrocławiu.

zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.crk.wroclaw.pl/index.php?/Projekty/jedzenie-zamiast-bomb.html

Centrum Reanimacji Kultury to wrocławska inicjatywa pozwalająca spotykać się w jednej przestrzeni aktywistom społecznym, pasjonatom oraz niekomercyjnym twórcom.

Więcej informacji pod adresem: http://www.crk.wroclaw.pl/

autorka: Weronika Czyżewska

przedruk: http://wroclaw.owes.pl/aktualnosci/jedzenie-zamiast-bomb-lekcja-oddolnej-demokracji/

Reklamy

Informacje o fnblodz

Strona grupy FNB Łódź
Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s