Jedzenie zamiast bomb dla życia zamiast śmierci

W pomieszczeniach dawnej pracowni rzeźbiarskiej przy ulicy Mrongowiusza 6/4 w Olsztynie, w których w niedługim czasie powstanie wegetariańska kawiarnia-pijania yerba mate oraz galeria w jednym – „Klub Mate”, odbyło się dzisiaj (6.01) spotkanie organizacyjne na temat tegorocznej edycji akcji „Jedzenie Zamiast Bomb”. W jej ramach ochotnicy rozdają bezpłatnie osobom bezdomnym przygotowane przez siebie posiłki.

Akcja „Jedzenie Zamiast Bomb” zapoczątkowana została w latach 80-tych ubiegłego stulecia w trakcie protestów przeciwko budowie elektrowni atomowych, podczas których ochotnicy przygotowywali darmowe posiłki dla ich uczestników. Inicjatywa ta następnie ewoluowała i rozprzestrzeniła się na cały świat, w tym Polskę. W Olsztynie jest organizowana już po raz dziesiąty przez osoby związane z Warmińską Biblioteką Wolnościową, Stowarzyszeniem „Młyn” oraz wszystkich chętnych do wsparcia tej akcji.

– Posiłki będziemy rozdawać co tydzień od przyszłej niedzieli na Dworcu Głównym PKP – potwierdza Alicja Kotewicz, studentka III roku architektury krajobrazu UWM, uczestniczka akcji. – Podczas poprzednich edycji rozdawaliśmy je na Dworcu Zachodnim. Próbowaliśmy również na starówce, niestety osoby bezdomne wstydziły się tam przychodzić. 

Obrana forma akcji ma za zadanie nie tylko wspomóc osoby bezdomne, ale przede wszystkim zwrócić uwagę społeczeństwa oraz władz na problem marnowania pieniędzy poprzez przeznaczanie ich na zbrojenia, zamiast na dożywianie potrzebujących. Ochotnicy samodzielnie zdobywają produkty niezbędne do przyrządzenia wegetariańskich i wegańskich posiłków (aby nie przyczyniać się do przemocy wobec zwierząt), zbierając je między innymi od restauratorów, sklepikarzy czy od prywatnych osób. Dzięki temu zapobiegają marnowaniu żywności, która, często kupowana w nadmiarze, zapewne zostałaby wyrzucona.

przedruk: http://www.olsztyn24.com/news/11844-jedzenie-zamiast-bomb-dla-zycia-zamiast-smierci.html

Reklamy

Informacje o fnblodz

Strona grupy FNB Łódź
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s