Czym jest FNB?

Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs), społeczna inicjatywa polegająca na rozdawaniu ciepłych, wegetariańskich posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny, a jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu.

Jedzenie Zamiast Bomb, powstało w latach 80. XX wieku z inicjatywy kilkunastu działaczy antywojennych i anarchistycznych w Cambridge, aktualnie akcja odbywa się regularnie w większości miast w Ameryce Północnej, Europie (również w Polsce, między innymi w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Olsztynie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Zielonej Górze, Toruniu, Lublinie, Białymstoku, Tarnowskich Górach, Gliwicach, Wrocławiu, Rzeszowie i Katowicach), a także w Azji, Australii, Afryce.

Pierwotnym założeniem ruchu Jedzenie Zamiast Bomb było rozdawanie darmowych posiłków każdemu, kto był głodny. Jedzenie było zdobywane głównie darmowymi środkami. Działacze chodzili po rynkach sklepach spożywczych i supermarketach, prosząc o jedzenie, które sprzedawcy zamierzali wyrzucić ze względu na gorszą jakość, bądź brak popytu, rzadziej było one zdobywane poprzez kradzieże. U źródeł ruchu leżało przeświadczenie, że:

państwo wydaje pieniądze na bezsensowne i niepotrzebne cele, kiedy wiele jego obywateli głoduje;

niszczenie nadprodukcji żywności jest kapitalistyczną zbrodnią, w wyniku której głód stał się problemem globalnym;

wojny są czynnikiem niszczącym społeczeństwo.

Ruch szybko jednak wyspecjalizował się w walce z biedą i bezdomnością w związku z tym działalność Jedzenia Zamiast Bomb znacznie się poszerzyła. Na akcjach zaczęto rozdawać ubrania (głównie starą odzież pozyskaną od ludzi, bądź też znalezioną na śmietnikach, praną i naprawianą przez działaczy), zabawki oraz książki. Takie działania rozsławiły ruch, który zaczął rozszerzać się na cały świat, wkrótce organizacja ruchu stała się jednolita i zintegrowana z ruchami anarchistycznymi, powstały główne założenia organizacyjne Jedzenia Zamiast Bomb:

Uzyskiwanie możliwie jak największej ilości żywności, ubrań, oraz innych rzeczy rozdawanych na akcjach poprzez ich recykling

Podejmowanie wszelkich decyzji na zasadzie konsensusu

Brak hierarchicznej struktury

Zasada Otwartości: otwartość rozprzestrzeniania ruchu (Jedzenie Zamiast Bomb może utworzyć każda grupa ludzi, która tylko ma na to ochotę, bez pytania o zgodę ruchów w innych miejscach), otwartość ruchu na działaczy, (każdy, kto wyrazi chęć może przyjść na przygotowywanie, bądź rozdawanie żywności) oraz otwartość społeczna ruchu (każdy, kto ma na to ochotę otrzyma całkowicie darmowy posiłek).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s